Skip to content

⭐ Original and Guaranteed Products ⭐ Same Day Delivery ⭐

Filtre kahve makinesi denilince ilk akla gelen Moccamaster incelemesi - kahvebi

Filtre kahve makinesi denilince ilk akla gelen Moccamaster incelemesi

Eski filtre kahve makinelerini hatırlıyorum da, ne yazık ki her zaman aşırı acı kahveler yapıyorlardı. Özellikle cam sürahinin içinde bulunan büyük bir çip vardı. Bu yüzden kahveyi uzun süre sıcak tutmuyordu. Aynı zamanda demleme süreci de acı verecek kadar yavaş ve dağınıktı.

Moccamaster ile tanışınca açıkçası işler değişti. Haliyle harika bir fincan kahve için standartlarımız da değişmiş oldu. Ben kahvebi ekibinden Tufan. Bugün sizlere Technivorm Moccamaster incelemesi yapacağız ve ne kadar üstün kaliteli bir filtre kahve makinesi olduğuna dair övüp övüp duracağım. Bu da spoiler olsun.

Neden Moccamaster?

Moccamaster'ı demleme sürecini ilk gördüğüm zamanı hatırlıyorum, asla da unutamayacağım. Bu filtre kahve makinesi hem hızlı kahve demliyor hem de mükemmel bir lezzet çıkarıyor. Daha kahveyi tatmadan büyülemeyi başarmıştı zaten.

İlk bardağı tattığım zaman ise adeta vuruldum. Abart abart dediğinizi duyar gibiyim ama abartmıyorum, hatta abartıyorum, çünkü abartılmalı. Kahvenin harika bir gövdesi, sıfır acılığı ve hatta biraz tatlılığı söz konusuydu. Haliyle durum böyle olunca evde içeceğim kahveler için kriterlerim bir anda gökyüzüne fırladı.

O günden bu yana her sabah bir fincan kahve içmek için can atmaya başlıyor insan. Evet belki bana inanmıyor ve abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz. Ve eğer böyle düşünüyorsanız sizi SCA (Özel Kahve Derneği)'ne yönlendireyim. Çünkü onlar da aynı şeyi söylüyor. Belki inanırsınız...

Peki artıları neler?

  • Harika bir kahve, bunu tartışmayalım.
  • Üstün tasarım.
  • İnsanı yormuyor.

E o kadar övdün, yok mu eksileri?

  • Elbette var, biraz pahalı.
  • Tek seferde az kahve demlemek için çok harika olduğunu söyleyemem. Bunun için Cup One modelini önerebilirim ama.

Bilmeyenler için söyleyeyim, SCA'nın Home Brewer adında bir sertifikası var. Bu ise kahve sektöründeki en prestihli sertifikalardan birisidir. Ve şunu söylemeden geçmeyelim, SCA'nın mükemmel bir kahve makinesi yapan şeyle ilgili katı gereksinimlerini karşılamak çok zor. Ve evet, Moccamaster tüm bu gereksinimleri fazlasıyla karışılıyor.

Su sıcaklığı, demleme süresi ve diğer özellikleri göz önüne aldığım zaman her şeyin mükemmel işlediğini fark ettim. Eğer bir filtre kahve makinesi sürekli olarak SCA'nın optimal aralıklarında kalabiliyorsa, bu prestijli sertifikaya sahip olabilir. Moccamaster bu sertifikaya sahip.

SCA'nın bu prestijli sertifikası, böyle bir makineden en yüksek kaliteyi bekleyebileceğinizin kanıtıdır. Ancak olay satın almaya ve değip değmeyeceğine karar verme kısmına gelince sertifika sizin için yetersiz kalabilir. O yüzden düşünmeye değer diğer kriterleri de gözden geçirelim.

Moccamaster Tasarımı

Moccamaster hakkında ilk fark ettiğim şeylerden birisi de tasarımı oldu. Paslanmaz çelik gövde ve termal sürahiye sahip olan bu filtre kahve makinesi sade ama oldukça şık. Eski, tıknaz filtre kahve makinenizden daha şık göründüğüne yemin edebilirim.

Aynı zamanda BPA içermeyen plastikten yapılan bir su haznesine sahip. Bu demlemenin tadını veya kalitesini etkilemiyor fakat bazı kahve tiryakileri bu özelliğinden çok memnun değil.

12,8 x 6,7 x 14 inç boyutlarında olan Moccamaster filtre kahve makinesi için tezgahınızda biraz yer açmanız gerekecek. Ancak birinci sınıf estetiğini gördükten sonra zaten zevkle mutfağınızın en güzel köşesine koyacaksınız.

Moccamaster Hollanda'da el yapımı olarak üretilmektedir. Tasarımın açısından onu diğer ucuz filtre kahve makinelerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi de bu zaten.

Moccamaster Özellikleri

Technivorm Moccamaster filtre kahve makinesi, her fincanda yüksek kaliteli kahve yapmayı nasıl başarıyor? İşte bu birinci sınıf filtre kahve makinesinin tüm sırlarını açığa döküyorum.

İlk olarak Moccamaster, rezervuarındaki suyu hızla ısıtan bir bakır ısıtma elemanına sahip. Suyu oda sıcaklığından 196 ile 205 arasında tutuyor. Daha sonra demleme süresi boyunca bu sıcaklık aralığında tutmaya devam ediyor.

Bu bakır ısıtma teknolojisi, birinci sınıf espresso makinelerinde su sıcaklığını kontrol etmek için kullanılan şeydir. Ve bir espresso makinesi için yeterince iyiyse, bir filtre kahve makinesi için de yeterli olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu incelememizde övülmeyi hak eden diğer bir özelliği ise Moccamaster'ın 9 delikli duş başlığı.

Moccamaster'dan gelen kahvenin tadına baktığınız zaman ne kadar lezzetli olduğunu ilk seferde anlayabilirsiniz. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de 9 delikli duş başlığına sahip olması. Bu sayede tüm zeminler maksimum lezzet için tamamen doyurularak ıslanıyor.

Aynı zamanda bu duş başlığı, neredeyse pour-over yöntemindekine benzer şekilde her seferinde biraz su döker ve durup tekrar devam eder. Evimizin yeni baristası resmen.

Aralıklarla su dökmek bildiğiniz üzere kahvenin çiçek açmasını ve karbondioksit salması için zaman kazandırmaktadır. Bu, kahvedeki aromaların ortaya çıkmasına yardımcı olur. Haliyle güzel bir kahve içmiş olursunuz.

Moccamaster aynı zamanda en üst düzeyde esneklik için hem kalıcı hemde koni kağıt filtrelerle uyumlu bir demleme sepetine sahip.

Nasıl bu kadar lezzetli olabilir?

Moccamaster ile yapılan kahvelerin tadına bakıldığı zaman resmen elle manuel olarak demlenmiş gibi bir his verir. Peki bunu nasıl başarıyor?

Açıkçası, dökme tekniği gerçek bir dökme tekniği ile aynı değildir. Fakat bu filtre kahve makinesindeki su bir dakikanın altında 205 dereceye ulaşır ve toplam demleme süresi de 6 dakikanın altındadır. Bu, demlediğiniz her sürahide optimum özütleme ve dengeli lezzet etmenizi sağlıyor.

SCA'nın bu kesin noktayı kanıtlamak için ölçümleri bile mevcut. Moccamaster'ın demleme gücü, özü ve kıvamı en yüksek standartlara tabidir. Bu filtre kahve makinesinin dünyanın en iyisi olduğunu bir kanıtı zaten.

Kullanması oldukça kolay

Moccamaster oldukça kullanıcı dostu bir kahve makinesidir. Tek yapamadığı şey sanırım kahveyi öğütmek. Bu kısmını siz halledin ve gerisini Moccamaster reise bırakın.

Eğer bütçe konusunda sıkıntı yaşamıyorsanız kesinlikle kendinize bir adet kahve öğütücü almanızı öneririm. Eğer kısıtlı bir bütçeniz var ise el değirmeni de harikalar yaratmaktadır. Bu sayede kahve çekirdeklerinizi kendiniz öğütebilir ve her demlemede taze çekilmiş kahvenin farkını hissedebilirsiniz. Bildiğiniz üzere taze çekilmiş kahve ile önceden çekilmiş kahve arasında kalite açısından gece ve gündüz kadar fark var.

Kahvenizin tadına gerçekten önem veriyorsanız, Moccamaster %100 yatırıma değer bir filtre kahve makinesidir.

Temizleme konusuna gelince... Moccamaster'ın kullandığı plastik, bulaşık makinesinde yıkanamıyor. Bununla birlikte parçaların temizlemesi oldukça kolay. Sadece demleme sepetini silin, sürahiyi durulayın ve kurumasını bekleyin.

Kullanım kolaylığı genel olarak tamamen öznel bir konu aslında. Suyu kendim ısıtmak zorunda oladığım sürece, tüm kahve makinelerinin yeterince kolay kullanıldığını düşünüyorum.

Paranızın değeri

Gelelim malum konuda. Eğer çok sıkı bir bütçeniz var ise Moccamaster sizin için ilk tercih olmayabilir. SCA sertifikası almanın en büyük yararı da aslında bu. Üreticilere fiyatlarını artırmaları için adeta bir bahane veriyor. Konumuz elbette iyi bir kahve içmek fakat Moccamaster bu konuda emsallerinden biraz daha pahalı kaçıyor.

Ama kusura bakmayın lütfen ama aradaki fiyat farkına gerçekten değer. SCA sertifikası, Moccamaster'ın rakiplerinin çoğundan daha iyi olduğunun en büyük kanıtı zaten.

SCA sertifikalı bir kahve makinesi satın alırken emin olabileceğiniz en önemli şey, yaptığınız bu yatırıma değeceğidir.

Sıkı bütçeniz var ise

Henüz satın almaya karar vermediyseniz muhtemelen bunun en büyük sebeplerinden birisi Moccamaster'ın pahalı olmasıdır. Evet, ben büyük bir Mocamaster hayranıyım ama bence herkes almamalı.

Herkes maddi durumuna en uygun filtre kahve makinesini almalı. Ne de olsa acil durumlar için kenara para ayırmak her zaman akıllıca bir davranıştır. Instagram'da yeni filtre kahve makinenizle övünüp hava atmak için Moccamaster almaya gerek yok. Ne kadar harcayabileceğinize iyi karar verin ve buna göre seçim yapın.

Aile ve küçük ofisler için mükemmel

Moccamaster'ın 40 oz'luk sürahisi, aileler ve küçük ofisler için adeta mükemmel. Fakat kendi başınıza yaşıyorsanız, aynı anda birkaç fincandan fazlasını yapmayan bir filtre kahve makinesi almak daha iyi olabilir. Bunun için ise Moccamaster Cup One filtre kahve makinesini öneriyorum.

Demizlemesi ve çalıştırması oldukça kolay olan Mocamaster Cup One, aynı zamanda yine aynı şekilde mükemmel bir kahve demliyor.

Son karar

Evet. Moccamaster bulabileceğiniz en iyi filtre kahve makinesidir. Diğer kahve makinelerinden biraz pahalı olsa da, bence her fincan kahvenin kalitesi çok önemlidir.

Moccamaster bir şekilde kahvesine insani bir dokunuş katıyor. Her demleme tadı gerçek bir barista tarafından hazırlanmış gibi oluyor. Eğer sabahları uyandığınız zaman içeceğiniz kahvenin tadı sizin için önemliyse, Moccamaster kesinlikle en iyi yatırımdır.

Elbette pek çok alternatif kahve makinesi var. Fakat hangisini alacağınızı tek bir olumlu yorumun belirlemesine izin vermeyin. Dilerseniz diğer alternatifleri de okuyun ve özelliklerini karşılaştırın. Zaten dönüp dolaşıp yine Moccamaster'a geleceksiniz...

İlgili İçerikler

Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası

  KahveBi ekibi olarak sizler gibi kahve tutkunlarının ve profesyonellerin Haziran ayında buluşabileceği 6. Coffex İstanbul Kahve Fuarını tanıtmaktan büyük...

Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci
Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci

Bir kilogram kavrulmuş kahve için kaç kilogram kahve meyvesi gerekir?   Dünya üzerinde günde 8 milyon tondan daha fazla kahve...

Cortado Nasıl Yapılır? - kahvebi
How to Make a Cortado?

It's time to embrace the warmth of coffee in the hustle and bustle of life! Today we invite you to...

Serinletici Lezzet: Moccamaster ile Buzlu Kahve Tarifi - kahvebi
Refreshing Taste: Iced Coffee Recipe with Moccamaster

It would be wrong to say that there is nothing satisfying about a refreshing iced coffee on a hot summer...

Your Cart

Your cart is currently empty