Skip to content

⭐5000₺ Üstü Sepete 250₺ İndirimi Kaçırma ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Eureka Mignon Filtro İncelemesi: Ufak ama potansiyeli büyük! - kahvebi

Eureka Mignon Filtro İncelemesi: Ufak ama potansiyeli büyük!

Espresso öğütücüleriyle ünlü Eureka'nın küçük ama potansiyeli büyük modeli Mignon filtro hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazıda. Bu incelemede, şirketin ürettiği elektrikli kahve öğütücülerini arasında fiyat/performans olarak en uygun seçeneğine odaklanacağız.

Eureka Filtro'nun dikkat çekici bazı özellikleri var, ancak aynı zamanda bilmeniz gereken ciddi bazı dezavantajlar da bulunmaktadır. Çok geçmeden cihazın tüm özellikleri, artıları ve eksilerine geçelim.

Eureka hakkında 

Eureka, Floransa merkezli bir İtalyan elektrikli kahve değirmeni üreticisidir. Kahve endüstrisinin en tanınmış ve saygı gören şirketlerinden biri olduğunu söylemek mümkün. Marka yalnızca kahve öğütücüleri üretiyor ve bunu 100 yıldan fazla bir süredir yapıyor. Sadece bu bilgi bile, onların ne kadar özverili oldukları hakkında size bir çağrıştırıyordur diye düşünüyoruz.

Kelime anlamı olarak baktığımıza "eureka", bir şey keşfetme veya çözme üzerine bir zafer çığlığıdır. Bu anlamı ayrıca seviyoruz 😁

Şirket, giriş seviyesinden profesyonel modellere kadar geniş bir öğütücü yelpazesi sunuyor; ancak önceden odak sadece espresso öğütücülerine yönelikti. Günümüzde Eureka'nın birbirinden farklı personalara ve kullanım alanlarına uygun ürettiği modelleri görüyoruz. Bu sayede Mignon gibi, en ufak maliyete bir çok demlemeye göre öğütme performansı alabileceğiniz modeller ön plana çıkıyor.

Filtro, kahvesini evde demleyen kişiler için tasarlanmış düz bıçaklı bir öğütücüdür. Bu öğütücünün çalışma mantığı Mignon Specialita'ya oldukça benziyor.

Specialita modeli açıkça espresso için oluşturulmuştur. Bu nedenle bu incelemede, iki benzer tasarımın V60 demlemelerde nasıl performans gösterdiği benzerliğini ele alacağız.

Tasarım

Filtro, gerçekten kaliteli bir kahve öğütücüsü görünümündedir. Hem dış görünüm hem de dokunduğunuzda kaliteyi hissettiren malzeme kalitesi sayesinde, evinizin en güzel dekorlarından biri olması için tasarlanmış hissini veriyor.

Eureka modellerinde imza dokunuşları olan şık metal bir gövdesi bulunur. Ek olarak ayar düğmesi ve arka tarafta bulunan kırmızı, cool Eureka logosunu bulunmaktadır.

Kompakt tasarımı sayesinde tezgahınızada çok yer kaplamaz. Bu sayede hem evde hem de ofiste iyi bir kullanım deneyimi sunar. Filtro, 5,6 kg. ağırlığındadır.

💡Filtro, muadil modelleri arasında ağırlık ve sağlamlık açısından farklı bir sınıfta yer alır.

Motora baktığımızda büyük ve sağlam, şasi ve öğütme haznesi de çelikten oluşur. 

Filtre Haznesi

Filtro, Eureka'nın en popüler ev espresso öğütücüleri olan Mignon Specialita ve Mignon Silenzio'ya benzeyen bir görünüme sahiptir.

Ancak bu durum aynı zamanda, espreso için tasarlanan bazı tasarım özelliklerinin Filtro'ya aktarıldığı anlamına gelir. Evet doğru anladınız, Filtro ile her tipte demleme için öğütme yapabilirsiniz. 👍🏼 

Ön kısımda tasarım olarak da şık bir görüntüye sahip olan öğütülmüş kahve hazne kapasitesi 300 gramdır. Genellikle tek doz öğütmeler için kullanılan Filtro modelinde daha küçük bir hazne şık olabilirdi fakat bu hali de oldukça iyi görünüyor.

  • Tazelik: Dişliler arasında neredeyse yok denecek kadar az kahve kalır, demleme sayısı arttıkça dişli arasında kalan kahve partiküllerinin lezzeti bozduğu senaryoyu yaşamazsınız. 
  • Çeşitlilik: Filtro ile birçok demleme tipi için öğütme yapabilirsiniz fakat bu öğütücüyü ağzına kadar doldurup öğütmek yerine tek doz kullanım ile ilerlemeniz daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir deneyim yaşamanızı sağlar. 
  • Hassasiyet: Hassas ve oldukça kolay yapılan öğütme ayarıı sayesinde ihtiyacınız olan kahve çekirdeğini öğütmek çok kolay.

Ev kullanıcıları genellikle kendileri için, bazı durumlarda ise birkaç arkadaşıyla birlikte kahve içmek için demleme yapar. Yani her demlemede 20-100 gr. aralığında kahve kullanıyor diyebiliriz. 

Eureka Mignon filtre 300 gram çekirdek haznesine sahiptir. Bu büyüklük, iki türlü durumda da rahat bir öğütme deneyimi için yeterlidir.

Büyük haznelerin hâlâ tercih edilmesi artık kalıplaşmış bir düşünce olmalı. Bu model için kullanıcılar tarafından modifiye edilmiş single dose kahve çekirdek hazneleri bulunuyor. Bu konuya yazının devamında değindik.

Lezzet tutarlılığı

Büyük hazneye baktığımızda, bu öğütücünün tek doz için tasarlanmadığını ortaya koyar. Tek veya çift doz öğütmeler için çok dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz.

Demleme aralarında, öğütücü bıçaklar arasında bir miktar kahve kalır, Mignon Filtro modelinde bu 1,5 gram civarındadır. 

Demleme arasında bıçaklar arasında kalan kahve çekirdekleri, toplam kahvenin %10'una kadar eş olabillir. Bu lezzeti kötü yönde etkiler. Mignon Filtro'daki 1,5 gram performansı düşünüldüğünde bunu lezzet olarak fark etme ihtimali oldukça düşüktür. 

Bir veya iki kişi için küçük parti demlemeler yapan kişiler ise, çok az kalan bu kahve çekirdeği artıklarını kolayca temizleyerek bir sonraki demleme için hazırlayabilir. Makinenin kompakt tasarımı sayesinde bu işlemler oldukça kolay ve kısa süre içinde yapılabildiği gibi üst düzey bir öğütme performansı sunmaktadır. 

Modifikasyonlar

Kahve çekirdek haznesini küçültmek için yapılan çalışmaları internet üzerinde yapacağınız kolay bir arama ile kolayca bulabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz tasarımda, pompa gibi gözüken kısım kahve çekirdeği haznesi görevini görüyor.

Aynı kısım, öğütme tamamlandıktan sonra pompa görevi görüyor ve bıçaklar arasında hiç kahve kalmaması için pratik bir kullanım sağlıyor. Eğer bir Mignon Filtro sahibiyseniz bu tip modifikasyonlar ilginizi çekebilir.  

Öğütücü bıçaklar

Şimdi, her öğütücü incelemesinin en önemli kısmına geçelim, Mignon Filtro modelindeki bıçaklar nasıl? Eureka'nın espresso geometrisine sahip bıçaklar üretme konusunda uzun bir geçmişi var. Bu model espresso dışında V60 demlemeler için de öğütme yapabiliyor. 

50 mm düz bıçakların geometrisi olağanüstü! Espresso ile French press öğütme aralığında kusursuz bir öğütme yapabiliyorsunuz. Bu tutarlılık oldukça dikkat çekici çünkü bir değirmende, tüm öğütmeler için performansı bu kadar yüksek; aynı zamanda fiyat olarak uygun olması gerçekten harika. 

 

Tarafsız yorumumuz: İnanılmaz bir öğütücü olduğu yönünde

Öğütücülerde tutarlılık, konuştuğumuz ve takdir ettiğimiz bir şeydir. Bu, lezzetlerin daha ince, dengeli ve doğru olması anlamına gelir.

Ancak bu son derece yüksek hacimli demlemelerde, demleme tarzınızı biraz değiştirmeniz gerekebillir.

Lezzet bakımında filtro oldukça nötr bir öğütücüdür. Ne isterseniz onu alırsınız. Bazı değirmenlerde bulunan çok amaçlı bıçak setleri, asiditeyi ve daha yüksek notaları vurgulayabilir. Filtro, orta notalara daha yakın bir öğütücüdür. Bu da dengeli bir fincan kahveye erişmenizde yardımcı olan detaydır. Çekirdekte almanız gereken notlar neyse onu alırsınız, ne bir eksik ne bir fazla! 

Uzun süredir evde kahvenizi demliyorsanız, bazı değirmenlerin farklı notaları ön plana çıkardığını deneyimlemişsinizdir. Eğer ilk defa bu tip bir değirmene sahip oluyorsanız, bu tip detaylara takılmadan sizin için ideal bir model ile karşı karşıya olduğunuzu düşünebilirsiniz. Ürün hakkında tüm merak ettikleriniz için bizimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin.

  • Kötü bir öğütücüyle 1 litrelik bir demleme için yaklaşık olarakk 66 gram kahve kullanılır.
  • Filtro gibi tutarlı bir öğütücü ile aynı TDS'ye sahip bir litrelik demlemeyi sadece 55 gram kahve ile yapabilirsiniz.

Haftanın her günü bir fincan içsek, her ay neredeyse bir kahve paketi tasarruf etmiş oluyoruz. Filtro, sadece güzel kahve çekirdekleriyle kalmayıp bir süre içinde kendi maliyetini bile çıkarıyor. 😀

Espresso öğütebilir mi?

Evet öğütebilir. Kolay ayarlanabilir mekanizması sayesinde teknik olarak yeterince ince öğütmeler yapabilir, güzel shotlar çekebilirsiniz. Tek shot çekimlerde kalibrasyon ayarını iyi yaptığınızdan emin olmalısınız. Bu konuya yakın zamanda başka bir blog yazımızda değineceğiz. Bu tip konularda öncelikli olarak haberdar olmak için e-posta bültenimize kayıt olabilirsiniz.

Bu öğütücü modern espressolar için de oldukça iyidir. Bir tık kaba öğütüm ile çok lezzetli uzun çekim espressolar elde edebilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda, bu öğütücüyü sadece espresso demlemek için satın almak istiyorsanız; almayın. Ama bu öğütücü ile espresso ayarında öğütmeler yapabileceğinizi de unutmayın. 😉

Bu öğütücü kimler için iyi?

Güzel fiyatı ve birçok değerli özelliği var, ancak bu öğütücü için mükemmel diyebilir miyiz; gelin değerlendirelim.

Öğütme özelliği takdir edebilecek seviyededir, kahve demlemeye kendini adamış kahve severler bu kompakt kullanımı çok kolay fark edebildiği gibi oldukça kullanışlı buluyor.

Daha az veya orta kavrulmuş kahveler içiyorsanız ve ekstraksiyon teorisini biliyorsanız bu değirmen sizin için çok eğlenceli olacak. 🎉  Eğer yeni başlıyorsanız tek kullanım için 12-30 gram arasında daha küçük partiler demleyerek başlayın ne notlar alın. Ortaya çıkan farklılıkları değerlendirmeye başladığınızda kendiniz için en uygun olan demleme aralığına bu sayede erişebilirsiniz.

Premium el öğütücüleri veya daha modern elektrikli öğütücüler (Mesela Fellow Ode) tek dozlama için daha iyi çalışır.

Ancak Filtro, çoğu düz bıçak öğütücüden daha ucuzdur ve bazı insanlar manuel öğütücüsü kullanmaktan kaçınırlar. Bu nedenle, belki de Filtro, bu insanlar için heyecan verici bir seçenek olması için üretiliyor. 

Filtro, daha öncede söylediğimiz gibi ev dışında, ofiste veya yerel bir kulüp veya organizasyonda güvenilir ve iyi performans gösteren bir öğütücü olabilir.

Sonuç

Eureka Filtro, son derece tutarlı bir öğütücüdür ve net ve dengeli tatlar üretir.

Eğer sağlam bir cihaz arıyorsanız ve aynı zamanda tutarlılık ve öğütü dağılımında da başarılı bir model istiyorsanız, Filtro sizin için uygun bir seçenektir.

Bu sorunları aşmaya istekliyseniz, paranızın karşılığında harika bir değer elde edersiniz. Bu fiyat aralığında genellikle konik bıçaklara sahip öğütücüler bulursunuz. Filtro'nun yapı ve öğütme açısından birkaç adım önde bir model olduğunu da ekliyor ve bu blog yazımızın sonuna geliyoruz. 

Umuyoruz, bu yazıda Eureka Mignon Filtro ile ilgili tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Bir sonraki blog yazımızda görüşmek üzere. Hoşça kalın! ☕️🍀

 

İlgili İçerikler

Doğa ile Baş Başa: Piknik İçin En İyi Kahve Tarifleri - kahvebi
Doğa ile Baş Başa: Piknik İçin En İyi Kahve Tarifleri

Doğa ile Baş Başa: Piknik İçin En İyi Kahve Tarifleri Piknik sırasında doğa ile baş başa kaldığınızda, her şey daha...

Bilinçli Kahve Tüketimi İçin Rehber: Kahve Sertifikaları - kahvebi
Bilinçli Kahve Tüketimi İçin Rehber: Kahve Sertifikaları

Kahve Sertifikalarının Anlamları ve Etkileri  KahveBi ekibi olarak, kahve sertifikalarının anlamlarını ve etkilerini inceleyerek, kahve severler ve etik tüketim yapmak...

Hario V60'ın Tarihi ve Evrimi: Japon Yeniliklerinden Küresel Popülerliğe - kahvebi
Hario V60'ın Tarihi ve Evrimi: Japon Yeniliklerinden Küresel Popülerliğe

Kahve tüketicilerinin sevilen markası Hario'nun hikayesini keşfetmeye hazır mısınız? Bu hikaye, Hario markasının Japonya'daki kökenlerinden dünya genelinde nasıl kahve tutkunlarının favorisi haline...

Kahve ve Sağlık - kahvebi
Kahve ve Sağlık

Kahve ve Sağlık: Kahvenin 13 İlginç Faydası Eski toplumlardan modern toplumlara kadar dünya çapında sahip olduğu etkisiyle öne çıkan kahve...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş