website Skip to content

⭐Black Friday İndirmleri Başladı⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Moccamaster KBG Select Filtre Kahve Makinesi Cam Potlu Kırmızı

Sale price   13.000,00 TL Regular price   14.455,00 TL

Moccamaster KBG Select Filtre Kahve Makinesi Cam Potlu Tuğla

Sale price   13.000,00 TL Regular price   14.455,00 TL
Moccamaster filtre kahve makinesi nasıl çalışır?

Moccamaster filtre kahve makinesi nasıl çalışır?

Filtre kahveyi hazırlamak, diğer demleme yöntemleriyle karşılaştırıldığında çok fazla çetrefilli gibi görünebilir ancak bunun yanlış bir kanı olduğunu söyleyebiliriz. Moccamaster ile kahve demlemek, aslında düşünüldüğünden çok daha kolay! Bu blogda size Moccamaster'ın nasıl çalıştığını anlatacağız ve mükemmel bir bardak kahve hazırlamak için bazı önemli bilgileri vereceğiz.

Kahve Demleme Sürecinin Temelleri

İyi kahve yapmak, lezzetli yemekler pişirmek gibidir. İçine biraz fazla sevginizi kattığınızda farkı hemen anlaşılacaktır. 😇

Kahve hazırlarken tek yapmanız gereken taze su, tercihen yeni çekilmiş kahve ve beyaz filtre kağıdı kullanmaktır. Bu saydıklarımız mükemmel bir fincan kahveye giden yoldan lezzet açısından daha iyi sonuçlar almanızı sağlar. Bunu yaptıktan sonra tek yapmanız gereken kahve makinesini açmak ve demlemenin tamamlanması için birkaç dakika beklemek.

Moccamaster'ınızın güç anahtarını açtıktan sonra gerçekleşen ilk şey, içindeki suyu ısıtıp geçmesine izin veren ısıtma mekanizmasıdır. Yaklaşık 30 saniye sonra sıcak suyun cam tüpten çıkış koluna doğru gittiğini görebilirsiniz. Daha sonra filtre sepetindeki kahvenin üzerinde püskürtme yöntemiyle akmaya başladığını gözlemleyebilirsiniz. Moccamaster, kahveyi ideal sıcaklık olan 92 ila 96 santigrat derece arasında demler ve bu, mükemmel bir fincan kahveyi demlemek için en ideal sıcaklık aralığıdır. Daha soğuk olsaydı kahvenin tadı ekşi olurdu, daha yüksek su sıcaklıklarında demlenirse ise acı olurdu.

Çünkü olması gerekenden soğuk su, kahvenin aromasını tam olarak almanızın önüne geçer. Aynı şekilde gereğinden fazla olan su sıcaklığı, kahveyi yakacağından dolayı daha acı bir tat almanızı sağlar.Şimdi öğütülmüş kahvenin ıslandığını ve yavaş yavaş sürahinize damlamaya başladığını görmeye başlıyorsunuz. Ne kadar demlediğinize bağlı olarak, demleme işleminin tamamlanması 4 ila 6 dakika sürer. Bu süre size mükemmel bir kahve tadı verecek tüm aromaların çıkarılması için gereklidir.

Kahve, en iyi kahve tadı için alttan sürahiye akacak ve demleme tamamlanacak. Artık kahveniz demlendi! Mükemmel bir fincan kahvenin tadını çıkarmanın tam zamanı; afiyet olsun! 

Filtre kahve hangi bardağa konur?

Filtre kahve denildiğinde, doğru bardak seçimi de önem taşır. Genellikle, kalın cam veya porselen bardaklar tercih edilir. Kalın yapılı cam bardaklar, kahvenin sıcaklığını daha uzun süre muhafaza etmesine yardımcı olur. Ayrıca, porselen bardaklar da tercih edilenler arasındadır. İnce uzun bardaklar veya kupa bardaklar ise, filtre kahvenizi keyifle yudumlayabileceğiniz diğer seçenekler arasında yer alır. Özetle, filtre kahve deneyiminizi kişisel zevkinize uygun bir bardakla taçlandırarak, bu keyfi en üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Bu bardak türleri, kahvenin doğal tadını ve aromasını korumak için idealdir. Kağıt, alüminyum vb. malzemelerden yapılan bardaklar, genellikle kahvenin sıcaklığını hızla kaybetmesine yol açar ve bu da lezzetini etkileyebilir. Ancak, kalın cam veya porselen bardaklar, kahvenin sıcaklığını daha uzun süre muhafaza eder. Böylece, filtre kahvenin en doğru lezzetini almanızı sağlar. Ayrıca, bu bardak türleri kahvenin doğal tat profilini en iyi şekilde yansıtarak, keyifli bir içim deneyimi sunar.

Moccamaster filtre kahve çekirdeği öğütme ayarı

Kahve demleme sürecinin başarısı, doğru öğütme ayarlarına sıkı sıkıya bağlıdır. Eğer demleme ekipmanınızda kağıt ya da metal bir filtre varsa, orta derecede öğütülmüş kahve tercih edilmelidir. Bu, kahvenin suyla temas ettiği süre boyunca ideal bir ekstraksiyon sağlar. Bununla birlikte, orta-ince öğütülmüş kahve tercih edenler için, bu ayarı seçmek de mükemmel sonuçlar doğurabilir. Filtre kahve makinesi kullanılıyorsa, öğütme derecesinin orta-ince olması, lezzetin ve aromanın tam olarak yakalanmasını sağlar. Bu sayede, Moccamaster'ınızla her daim mükemmel bir fincan kahvenin keyfini sürebilirsiniz.

İlgili İçerikler

Ev Kullanımına Uygun Eureka Kahve Değirmenleri: Hangisi Sizin İçin?
Ev Kullanımına Uygun Eureka Kahve Değirmenleri: Hangisi Sizin İçin?

Evde kaliteli kahve keyfini yaşamak isteyenler için Eureka kahve değirmenleri, benzersiz özellikleriyle öne çıkıyor. Bu yazıda, ev kullanımına uygun Eureka...

Fellow Stagg EKG Pro Elektrikli Kettle Studio Edition incelemesi
Fellow Stagg EKG Pro Elektrikli Kettle Studio Edition incelemesi

2017 yılında Stagg EKG modeli ile kahve endüstrisinde devrim yarattı ve elektrikli su ısıtıcılarda tartışmasız standardı belirledi. Fellow, beş yıl...

Evde profesyonel kahve deneyimi için beklenen an geldi: Fellow Ode Gen 2
Evde profesyonel kahve deneyimi için beklenen an geldi: Fellow Ode Gen 2

Ödüllü kahve öğütücüsü Fellow Ode Grinder Gen 2, Fellow tarafından üretilen yeni nesil bir elektrikli kahve değirmeni modelidir. Evde en iyi kahve deneyimini yaşamanız için...

ahşap masa üstünde ışıklı lamba ve frech press ile demlenmiş filtre kahve
Evde French Press ile Cold Brew tarifi

Sıcak havaların vazgeçilmez içeceği cold brew, bazı kişiler için bir sevda! Özellikle spor öncesi tüketilen en etkili kafein alımlarından biri...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş