Skip to content

⭐5000₺ Üstü Sepete 250₺ İndirimi Kaçırma ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

AeroPress vs. French Press: Hangisini seçmelisiniz? - kahvebi

AeroPress vs. French Press: Hangisini seçmelisiniz?

Bir kahve aşığıysanız, muhtemelen birden fazla kahve demleme ekipmanınız vardır. Peki siz ve aileniz için hangisinin en uygun olduğunu hiç düşündünüz mü? Eğer pour-over demleme ekipmanlarının ötesine geçmeye hazırsanız French Press, AeroPress veya Delter Press gibi evde kahve demlemeyi daha kolay ve daha lezzetli hale getiren ekipmanları düşünebilirsiniz.

Her birinin faydalarına ve ikisi arasındaki farklara derinlemesine bakalım mı? Daha sonra belki de hangi kahve ekipmanının sizin için en uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

French Press hakkında her şey

Tipik bir French Press, bir filtreye bağlı metal kapaklı bir ekipmandır. Ölçülü miktarda çekilmiş kahve ve sıcak su ekledikten sonra 4-5 dakika içinde demlenir. Demleme işleminden sonra metal filtre ile üst kısmı aşağı doğru itiyorsunuz. Yapılan kahve miktarı, telve ve su oranı değiştirilerek ayarlanabilir. Büyüklüğüne bağlı olarak French Press ekipmanları bir veya daha fazla kişiye kadar kahve demleyebilir. French Press, çekirdeklerdeki tüm yağları ve asitleri içermesi nedeniyle derin aromalı bir kahve çıkarmasıyla bilinir.

French Press, yaklaşık 170 yıldır hayatımızda. French Press kahve demleme yöntemi kavramı ise 1850'lerde ortaya çıktı. Efsaneye göre, açık ateşte kahve yapan bir Fransız, metal bir elek ve bir çubuk kullanarak doğaçlama bir filtre yaptı. Sonuçların vasat olacağını düşünmesine rağmen, bunun şimdiye kadar tattığı en lezzetli kahve olduğunu görünce şaşırdı.

Bu ekipmanın ilk patenti ise 1928 yılında İtalyanlardan geldi. French Press ise o zamandan beri güvenilir ve popüler oldu. On yıllar boyunca French Press'in farklı modellerinde ve yeni patentlerde küçük değişiklikler yapıldı. Ancak, ekipmanın süreci ve temel tasarımı hep aynı kaldı.

Artıları

Basit ve klasik tasarım
Yüksek kaliteli camdan yapılabilir
Aynı anda birden fazla kahve demleyebilir
Tutarlı ve kullanımı kolay
Kağıt filtre gerektirmez
Doğal yağlarla dolu, iyi lezzet sunar

Eksileri

Fincanınızda kimi zaman tortu bırakabilir
Kolesterolü yükselten yağlar içerir
Daha uzun demleme süresi
Temizlemesi biraz daha zordur

AeroPress hakkında her şey

2005 yılında icat edilen AeroPress, French Press konseptine benzer bir yapıya sahip. Bir French Press gibi, suyu kahve telvesinden geçirir. Ancak AeroPress daha küçük ve biraz daha kullanışlıdır. Suyu kahve telvesi içinden iten pistonlu silindirik bir boruya sahiptir. AeroPress, bir seferde bir fincan kahve hazırlar ve ekipman tipik olarak doğrudan fincanın üzerine monte edilir. AeroPress ve Delter Press gibi ekipmanlar, 7-8 oz'luk tek bir fincan kahveyi bir dakikadan biraz daha kısa sürede hazırlar. Ayrıca bir mikro filtre içerir, böylelikle fincanınıza hiçbir şey girmez.

Tam daldırma teknolojisi, tam gövdeli bir fincan kahve sunar. Dolu bir fincan Amerikan kahvesi hazırlayabilir veya telve ve su miktarında biraz ayarlamalar yaparak espresso bile hazırlayabilirsiniz. AeroPress şirketi ve kullanıcıları, web sitesinde pek çok tarif sunuyor. Birçok AeroPress demleme yöntemi mevcut fakat başlangıç seviyesi için iki tanesini sizler için ele aldık.

1. Standart yöntem

Bu aslında bir French Press'te kahve demlemekle aynı sürece benziyor. Kahve telvesi ölçülür ve tüpe konur. Sıcak su daha sonra tüpe manuel olarak eklenir. AeroPress'in web sitesindeki kullanım kılavuzu, kahveyi ve suyu demlemeye bırakmadan önce karıştırmanızı öneriyor. 10-15 saniyelik demlemeden sonra piston aşağı itilir ve kahve doğrudan fincanınıza akar.

2. Ters yöntem

Bu yöntem ise kahve telvesini ve suyu tüpe koymanızı ve ardından pistonu tüpün yarısına kadar itmenizi gerektirir. AeroPress'i bir masa veya başka bir yüzey üzerinde demlenmesi için bırakın. Her zamanki gibi, kahveyi ne kadar uzun süre demlerseniz, gövde o kadar dolgun ve aromalar bir o kadar derin olur. Kahveniz içmeye hazır olduğunda, filtre ve filtre kapağını üste koyun ve AeroPress'i fincanınıza ters çevirin. Kahveyi bırakarak pistona basın.

Artıları

Daha düşük asitlik ve daha pürüzsüz lezzet
Kısa demleme süresi
Temizlemesi çok kolay
Birden fazla demleme yöntemi
Kolay taşınabilir

Eksileri

Kağıt filtreler gerektirir
Süreç biraz karmaşık gelebilir
Bir seferde sadece bir fincan kahve üretir

AeroPress vs. Frecnh Press: Hangi yöntem daha iyi?

French Press ve AeroPress'in çok ortak noktası var aslında. Her iki ürünün de temizlemesi aslında kolaydır fakat French Press, AeroPress'e göre biraz daha zor. Sadece sıcak suyla durulamaları gerekir. Seyahat ederken veya dışarıda kahve yapmak, her iki ürünle de uygundur, ancak AeroPress daha küçüktür ve bir valize veya çantaya konması daha kolaydır, tıpkı Delter Press gibi. Her iki ürün de kahvenin aroma geliştirmesi için demlenmesini sağlar.

AeroPress'in avantajları

AeroPress'in en büyük faydalarından biri, asitliği düşürmesi ve daha zengin bir fincan kahve yapmasıdır. Ayrıca, hızlı bir demleme sunar. Tek bir fincan kahve bir dakikadan daha kısa sürede tamamlanabilir. Eğer birden fazla kahve yapmak istiyorsanız, en az 3 fincan kahve yapmak 3-4 dakikanızı alır.

AeroPress demlemenin özelleştirilmesi çok kolay. Web sitesine bir göz atın deriz. Buzlu kahve, espresso içecekleri ve hatta farklı yoğunluk ve tatlara sahip normal fincan kahvelerin nasıl yapılacağı da dahil olmak üzere çeşitli kahve tarifleri bulabilirsiniz.

Diğer bir faydası da, mikro filtrenin French Press ile yaptığımız gibi, fincanınıza herhangi bir tortu veya zemin bulaşmasını engellemesidir. Bu, daha pürüzsüz bir ağız hissi ile daha temiz bir bardak sunar.

French Press avantajları

French Press'in en büyük avantajı, bir demleme döngüsünde birden fazla fincan kahve üretebilmesidir. AeroPress'in aksine, toplu kahve istiyorsanız, tek seferde 6 fincana kadar kahve yapabilirsiniz. Kolay ve tutarlı bir fincan kahve istiyorsanız, başka bir ekipmana bakmanıza gerek yok.

French Press, daha fazla demleme süresi sağlar ve kağıt filtreye ihtiyaç duymaz. Kağıt filtreler, demlemenin ürettiği bazı doğal yağları emebiliyor ve daha az lezzet derinliğine sahiptir. Bu nedenle, doğal yağlar bir Fnrech Press ile yapılan kahvede, AeroPress'ten daha fazla görünür. Bu size içtiğiniz karışımın gerçek tadını verir.

Sonuç

Biri diğerinden daha iyi değildir, ancak biri sizin için daha iyi olabilir. Amacınız kısa sürede daha zengin, daha az asitli bir fincan kahve yapmaksa AeroPress veya Delter Press tam size göre. Çok miktarda kahve yapmanız gerekiyorsa veya tüm doğal yağları ve daha gerçek bir tadı tercih ediyorsanız, o zaman bir French Press alabilirsiniz. Hangi ürünü seçerseniz seçin, her seferinde lezzetli bir kahve içeceğinizden emin olabilirsiniz.

İlgili İçerikler

Cortado Nasıl Yapılır? - kahvebi
Cortado Nasıl Yapılır?

Hayatın koşturmacasında kahvenin sıcaklığıyla kucaklaşmanın tam zamanı! Bugün sizi, kahve dünyasının şahane bir hediyesi olan Cortado'nun gizemli yolculuğuna davet ediyoruz....

Serinletici Lezzet: Moccamaster ile Buzlu Kahve Tarifi - kahvebi
Serinletici Lezzet: Moccamaster ile Buzlu Kahve Tarifi

Sıcak bir yaz gününde ferahlatıcı bir buzlu kahvenin tatmin edici bir yanı olmadığını söylemek yanlış olur. Eğer bir kahve tutkunu ve aynı zamanda...

Kafein ve Sağlık: Kahvenin Bedenimize Etkileri - kahvebi
Kafein ve Sağlık: Kahvenin Bedenimize Etkileri

Kafein, dünya genelinde milyonlarca insanın enerji artışı ve uyanıklık sağlamak amacıyla günlük olarak tükettiği bir kimyasaldır. Kahve, çay, enerji içecekleri...

Kahve Tadım Notları: En İyi Çekirdekler Hangileri? - kahvebi
Kahve Tadım Notları: En İyi Çekirdekler Hangileri?

Kahve dünyasının derinliklerine bir yolculuk yapmaya hazır mısınız? Bu yazıda, kahve tadımının inceliklerine dair en kapsamlı rehberi sunacağımız için heyecanlıyız....

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş