website Skip to content

⭐ Saat 11'e Kadar Aynı Gün Teslimat ⭐

Filtre Kahvenin Sağlığa Yararları

Bir fincan filtre kahve antioksidan ve vücudun ihtiyacı olan birçok besin maddesi ile doludur diyebiliriz. Yazımızda da paylaşacağımız üzere araştırmalara göre kahveseverler birçok ciddi hastalığın etkisini sadece kahve içerek azaltabiliyorlar. Buradaki dikkat edilmesi gereken şey kahveyi filtre ya da Espresso kahve olarak tüketmek gerektiği. Kahvemize koyacağımız süt, şeker, şurup, tatlandırıcı vb. eklentilerin hepsinin vücudumuza ilave etkileri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aşağıda kahve içmenin sekiz önemli faydasına yakından bakabilirsiniz.

Kahve beyin fonksiyonlarınızın hızını arttırır.

Kahve tüketmek daha az yorgun hissetmenizi sağlar, bunun sebebi ise kahvenin kafein içermesi. Kafenin dünyada en çok tüketilen fiziksel olarak aktive edici bileşen.

Kahve içtikten sonra kafein kanınıza karışarak ve beyne ulaşıyor, beyinde ise adenozin adlı nörotransmitteri bloke ediyor. Sonrasında norepinefrin ve dopamin oranımız artıyor. Bununla beraber hafıza, mod, enerji, reaksiyonlar gibi birçok beyinsel tepkimiz güçleniyor ve hızlanıyor.

Kahve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Kafein hemen hemen tüm yağ yakıcı besin takviyelerinde mevcut. Birçok araştırma kafeinin metabolizma hızımızı %3 – 11 arası arttırdığını kanıtlıyor.

Kahve enerji verir

Kafein sinir sistemimizi uyararak yağ hücrelerine yıkım emri gitmesini sağlıyor Aynı zamanda “kaç ya da savaş” hormonu olan adrenalinin kanımızdaki seviyesini yükseltiyor. Adrenalin vücudumuzu fiziksel bir zorluk karşısında hazır duruma getirmek için gerekli enerjiyi yine yağ hücrelerini yaktırarak sağlıyor. Link-5 ve Link-6’da görebileceğiniz iki araştırmanın da ortaya koyduğu üzere kafein fiziksel performansımızı %11 – 12 oranında arttırıyor. Bu bilgilere dayanarak spora başlamadan yarım saat önce içeceğiniz bir filtre kahvenin iyi bir antrenman yapmanıza da destek olacağını söyleyebiliriz.

Tip 2 diyabet riskini azaltır.

Ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan tip 2 diyabet tüm dünyada yaklaşık 300 milyon insanı etkiliyor. Araştırmalar düzenli filtre kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma ihtimalinin %25 – 30 oranında azaldığını kanıtlıyor.

Kahve sizi Alzheimer hastalığından koruyabilir.

Alzheimer hastalığı genelde 64 yaş üzeri insanları etkiliyor ve maalesef şu anda bilinen bir tedavi yöntemi yok. Düzenli spor ve beslenme ile ilk etapta Alzheimer’ı engelleme şansınız var. Aynı şekilde filtre kahve tüketmenin de Alzheimer riskini %65 azalttığına dair bilimsel çalışmalar mevcut.

Karaciğerinizi korumaya yardımcı olur .

Karaciğerimiz yüzlerce farklı fonksiyonu ile vücudumuzun en önemli organlarından biri. Hepatit ve yağlanma ile beraber karaciğere zarar veren duruma iste siroz diyoruz. Yapılan araştırmalara göre günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve içenlerde siroz oranı %80 oranında azalıyor.

Kahve depresyona girme riskinizi azaltır.

Harvard’da 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve tüketen kadınlarda depresyona girme oranı %20 azalmış. 208 bin kişi ile yapılan diğer bir araştırmaya göre ise günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve tüketen bireylerde intihara yatkınlık %53 daha az görülüyor.

İlgili İçerikler

Küba Purosu ve Kahve İkilisi - kahvebi
Küba Purosu ve Kahve İkilisi

Küba’nın üç elması kahve, puro ve rom. Bu yazımızda Küba’nın dünyaca meşhur purolarından ve bu purolara en çok yakışan kahvelerden...

En Sevilen Soğuk Kahve Çeşitleri - kahvebi
En Sevilen Soğuk Kahve Çeşitleri

Bu yazımızda sizlere en popüler soğuk kahve demleme ve hazırlama yöntemlerinden bahsediyoruz. Kahvenin enerji veren tadı buzun serinletici etkisiyle bir...

Organik Kahve ve Geleneksel Kahve Arasındaki Benzerlikler-Farklar

İki Kahve Türünün Karşılaştırılması Değerli okuyucularımız, bu yazımızda özellikle düzenli olarak tüketildiğinde sağlığımızın kalitesini büyük ölçüde etkileyen bir konuya değineceğiz....

Filtre Kahve Tutkunlarına Özel: Filtre Kahve Makineleri - kahvebi
Filtre Kahve Tutkunlarına Özel: Filtre Kahve Makineleri

Kahve tutkunları için kahve hazırlamanın en keyifli yollarından biri de filtre kahve demleme yöntemidir. Filtre kahve, kahve çekirdeklerinin demlenme sürecinde...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş