Skip to content

⭐5000₺ Üstü Sepete 250₺ İndirimi Kaçırma ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Filtre Kahvenin Sağlığa Yararları - kahvebi

Filtre Kahvenin Sağlığa Yararları

Bir fincan filtre kahve antioksidan ve vücudun ihtiyacı olan birçok besin maddesi ile doludur diyebiliriz. Yazımızda da paylaşacağımız üzere araştırmalara göre kahveseverler birçok ciddi hastalığın etkisini sadece kahve içerek azaltabiliyorlar. Buradaki dikkat edilmesi gereken şey kahveyi filtre ya da Espresso kahve olarak tüketmek gerektiği. Kahvemize koyacağımız süt, şeker, şurup, tatlandırıcı vb. eklentilerin hepsinin vücudumuza ilave etkileri olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Aşağıda kahve içmenin sekiz önemli faydasına yakından bakabilirsiniz.

Kahve beyin fonksiyonlarınızın hızını arttırır.

Kahve tüketmek daha az yorgun hissetmenizi sağlar, bunun sebebi ise kahvenin kafein içermesi. Kafenin dünyada en çok tüketilen fiziksel olarak aktive edici bileşen.

Kahve içtikten sonra kafein kanınıza karışarak ve beyne ulaşıyor, beyinde ise adenozin adlı nörotransmitteri bloke ediyor. Sonrasında norepinefrin ve dopamin oranımız artıyor. Bununla beraber hafıza, mod, enerji, reaksiyonlar gibi birçok beyinsel tepkimiz güçleniyor ve hızlanıyor.

Kahve yağ yakmanıza yardımcı olur.

Kafein hemen hemen tüm yağ yakıcı besin takviyelerinde mevcut. Birçok araştırma kafeinin metabolizma hızımızı %3 – 11 arası arttırdığını kanıtlıyor.

Kahve enerji verir

Kafein sinir sistemimizi uyararak yağ hücrelerine yıkım emri gitmesini sağlıyor Aynı zamanda “kaç ya da savaş” hormonu olan adrenalinin kanımızdaki seviyesini yükseltiyor. Adrenalin vücudumuzu fiziksel bir zorluk karşısında hazır duruma getirmek için gerekli enerjiyi yine yağ hücrelerini yaktırarak sağlıyor. Link-5 ve Link-6’da görebileceğiniz iki araştırmanın da ortaya koyduğu üzere kafein fiziksel performansımızı %11 – 12 oranında arttırıyor. Bu bilgilere dayanarak spora başlamadan yarım saat önce içeceğiniz bir filtre kahvenin iyi bir antrenman yapmanıza da destek olacağını söyleyebiliriz.

Tip 2 diyabet riskini azaltır.

Ülkemizde de sıklıkla karşılaşılan tip 2 diyabet tüm dünyada yaklaşık 300 milyon insanı etkiliyor. Araştırmalar düzenli filtre kahve içenlerin bu hastalığa yakalanma ihtimalinin %25 – 30 oranında azaldığını kanıtlıyor.

Kahve sizi Alzheimer hastalığından koruyabilir.

Alzheimer hastalığı genelde 64 yaş üzeri insanları etkiliyor ve maalesef şu anda bilinen bir tedavi yöntemi yok. Düzenli spor ve beslenme ile ilk etapta Alzheimer’ı engelleme şansınız var. Aynı şekilde filtre kahve tüketmenin de Alzheimer riskini %65 azalttığına dair bilimsel çalışmalar mevcut.

Karaciğerinizi korumaya yardımcı olur .

Karaciğerimiz yüzlerce farklı fonksiyonu ile vücudumuzun en önemli organlarından biri. Hepatit ve yağlanma ile beraber karaciğere zarar veren duruma iste siroz diyoruz. Yapılan araştırmalara göre günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve içenlerde siroz oranı %80 oranında azalıyor.

Kahve depresyona girme riskinizi azaltır.

Harvard’da 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve tüketen kadınlarda depresyona girme oranı %20 azalmış. 208 bin kişi ile yapılan diğer bir araştırmaya göre ise günde 4 bardak ve daha fazla filtre kahve tüketen bireylerde intihara yatkınlık %53 daha az görülüyor.

İlgili İçerikler

Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası

  KahveBi ekibi olarak sizler gibi kahve tutkunlarının ve profesyonellerin Haziran ayında buluşabileceği 6. Coffex İstanbul Kahve Fuarını tanıtmaktan büyük...

Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci
Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci

Bir kilogram kavrulmuş kahve için kaç kilogram kahve meyvesi gerekir?   Dünya üzerinde günde 8 milyon tondan daha fazla kahve...

Cortado Nasıl Yapılır? - kahvebi
Cortado Nasıl Yapılır?

Hayatın koşturmacasında kahvenin sıcaklığıyla kucaklaşmanın tam zamanı! Bugün sizi, kahve dünyasının şahane bir hediyesi olan Cortado'nun gizemli yolculuğuna davet ediyoruz....

Serinletici Lezzet: Moccamaster ile Buzlu Kahve Tarifi - kahvebi
Serinletici Lezzet: Moccamaster ile Buzlu Kahve Tarifi

Sıcak bir yaz gününde ferahlatıcı bir buzlu kahvenin tatmin edici bir yanı olmadığını söylemek yanlış olur. Eğer bir kahve tutkunu ve aynı zamanda...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş