Skip to content

⭐5000₺ Üstü Sepete 250₺ İndirimi Kaçırma ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Kahve makinelerini, telveleri, filtreleri vb. şeyleri geri dönüştürmenin 10 yolu - kahvebi

Kahve makinelerini, telveleri, filtreleri vb. şeyleri geri dönüştürmenin 10 yolu

Çok fazla kahve demlediğiniz zaman, bir o kadar da çok fazla atık ürettiğinizi fark edeceksiniz. Evet, bahsettiğimiz şey kahve telveleri, filtreler, kapsüller ve hatta filtre kahve makinelerinin kendisi.

Ama endişelenme. Pek çok kahve atığı kompostlanabilir, geri dönüştürülebilir veya yeniden kullanılabilir.

Sizlere bu yazımızda kafein alışkanlığınızdan ödün vermeden çevresel ayak izinizi nasıl minimum seviyeye getireceğinizi öğreteceğiz. Hatta bu süreçte sizi kâra geçireceğiz.

Filtre kahve makineleri nasıl geri dönüştürülür?

Filtre kahve makinesi muhtemelen kurtulmak isteyeceğiniz son şeydir. Bir kahve makinesinden kurtulmak istemenin iki nedeni vardır: ya artık çalışmıyordur ya da yenisini almaya hazırsınızdır. Eğer kahve makineniz hala çalışıyorsa, onu sakın atmayın. İkinci el olarak başka birine satın veya ihtiyacı olan bir arkadaşınıza hediye edin. Çevre açısından baktığımız zaman bir mutfak aletini yeniden kullanmak, geri dönüşümün önüne geçer.

Öte yandan ise kahve makineniz artık çalışmıyorsa, en ihtiyacı olan arkadaşınız bile onu sizden almak istemeyecektir. İşte bu durumda kahve makinesini geri dönüştürmek kaçınılmaz bir sondur.

Kahve makinelerini geri dönüştürmek için, muhtemelen onları uygun şekilde imha edilmek üzere yerel bir geri dönüşüm tesisine götürmeniz gerekecektir.

Bu arada elektrikli kahve makineleri e-atıktır; bu nedenle onları çöp kutusuna atmamalısınız.

İşte size mükemmel bir ipucu: Harika bir seçenek daha var. İleri dönüşümü düşünün! İleri dönüşüm, evet. Bir ürünü yırtık kotları kot şortlara dönüştürmek gibi yepyeni bir amaç vererek yenilemenizi söylüyoruz. Eski kahvenizi, ev bitkileriniz için bir saksıya veya sulama sistemine dönüştürebilirsiniz.

French press gibi elektrikli olmayan bir kahve makinesini, pour-over gibi 3. nesil kahve ekipmanlarını veya soy cezve gibi cezveleri elden çıkarmak istiyorsanız, geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz. Bu arada temiz olduğundan ve bileşenlerini malzemeye göre ayırdığınızdan emin olun. Yani plastik, cam ve hurda metal olarak ayırın.

Kahve kapsülleri nasıl geri dönüştürülür?

Geri dönüşüm ve imha kolaylığı söz konusu olduğu zaman ne yazık ki tüm kahve kapsülleri eşit özelliklerde üretilmemiştir.

Her yerde buunan K-Cup'larla başlayalım. Bir zamanlar Green Mountain, tüm K-Cup'ların geri dönüştürülebilir olacağına söz vermişti. Fakat şimdiye kadar bu sözü yerine getirmediler. Ayrıca K-Cup'ların geri dönüştürülebilir olduğu yerlerde bile geri dönüşüm olayı göründüğü gibi basit değildir. Folyo kapağını soymanız, kahve telvesini dökmeniz ve ardından plastik bardağı ayrı olarak geri dönüştürmeniz gerekiyor. K-Cup'ların önemli ölçüde olumsuz çevre etkilerinin olduğu çöplüğe dönmeye devam etmesi hiç şaşırtıcı değil.

Neyse ki Green Mountain kapsül konusunda artık tek değil. Eğer Keurig bir kahve makineniz var ise daha az kullanışlı olmayan çevre dostu bir ekipman istiyorsanız, geri dönüştürülebilir veya biyolojik olarak parçalanabilen K-Cup'lar sunan diğer markalara göz atabilirsiniz.

Mesela Nespresso'nun kapsülleri bu konuda daha iyi. Özellikle yeni başlayanlar için tamamen alüminyumdan yapılmıştır, yani plastik değil. Ancak daha da önemlisi Nespresso, kahve makinelerinin kullanımını kolaylaştırmak ve geri dönüşüm programı oluşturmak için çok fazla çalıştı.

Kahve filtreleri nasıl kompostlanır?

Herhangi bir özel kaplama veya katkı maddesi içermeyen standart kağıt filtreler oldukları sürece kahve filtrelerini kompostlayabilirsiniz. Kağıt filtrelerin yüksek karbon içeriği, onları kompostunuza sağlıklı bir katkı yapar. Bazı kağıt filtrelerin ağartılmış olduğundan veya eser miktarda başka kimyasallar içerdiğinden endişe duyuyorsanız, duymayın.

Mükemmel bir ipucu daha: Kağıt filtrelerin daha hızlı bozulmasına yardımcı olmak için kompost yığınına eklerken onları daha küçük parçalara ayırmanız iyi bir fikir.

Kahve filtrelerini tekrar kullanmayı deneyin

Evet biliyoruz, süresiz bir şekilde olmasa da kağıt kahve filtrelerini yeniden kullanabilirsiniz. En azından 1-2 defa. Özellikle AeroPress'in mucidi Alan Adler, sınırsız filtreye erişimi olmasına rağmen, AeroPress filtrelerini birden fazla demleme döngüsü için yeniden kullanmıştır. Bakın kendisi ne diyor:

"Genelde aynı filtreyi yaklaşık bir hafta kullanırdım ve bu belki yaklaşık on beş prese denk geliyor. Hatta bir uçak gemisinde yaşayan ve aylarca kullandığınız söyleyen bir adamdan buna dair bir e-posta aldık."

Kahve demledikten sonra kağıt filtreyi atmayın ve soğumasını bekleyin. Ardından boş olan filtreyi temiz suyla durulayın ve tekrar demlemeye hazır olana kadar kurumasını bekleyin. Daha sonra ise ideal olarak aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak kullanılmış kahve telvesini atın.

Bir filtreyi kaç kez yeniden kullanabileceğiniz, kullanılan kağıdın sağlamlığına bağlıdır. Fakat genel olarak 2 veya 3 kullanım muhtemelen en pratik olanıdır.

Mükemmel bir ipucu daha: Kağıt filtreleri yeniden kullanmak yerine bir kumaş veya metal filtreye yatırım yapabilirsiniz.

Kullanılmış kahve telvesi

İyi kahve çekirdekleri her zaman pahalıdır. Bu yüzden onları bir fincan kahveden daha fazlası için de kullanabilirsiniz. Kahveyi kullanmanın bir fincan keyfi yapmanın ve kahve telvesini lavaboya atmanın ötesinde pek çok başka yolu vardır.

Kullanılmış kahve telvesi için en popüler kullanım, onları birden fazla fayda sağladıkları bahçenize ekmek olabilir. Toprağa azot ve potasyum gibi hayati besinler sağlar. Ağır metalleri emmeye yardımcı olurlar ve solucanları çekerler.

Eğer bir bahçeniz yok ise şansınız bitmiş sayılmaz. Kullanılmış kahve telveleri için pek çok yaratıcı fikirlerimiz var.

Örneğin, kahve telvesi kaseleri hazırlayarak kötü kokuları engelleyebilir ve doğal bir böcek kovucu görevi görebilir. Başka bir günlük kullanım ise özellikle bal ve yulaf ezmesi gibi şeylerle karıştırarak vücudunuza sürmektir. İri kahve telveleriyle mükemmel peelingler yapabilirsiniz ve cildinizi canlandırabilirsiniz. Aynı şekilde kahve telveleri; lavaboları, duşları ve inatçı tencereleri temizlemek için kullanılabilir.

Mükemmel bir ipucu daha: Kahve telvesi için farklı bir kullanım yolu da etleri yumuşatmak. Evet evet, setleri yumuşatmak. Sert etleri parçalayan doğal asitler ve enzimler içeren kahve, özellikle kırmızı etle inanılmaz iyi bir uyum sağlar. Bir sonraki barbekünüzde deneyin!

Son düşünceler

Bu yazımızda değindiğimiz bilgilerle kahve israfınızı sıfıra yakın bir seviyeye indirebilirsiniz. Hem cebinizde paranız kalacak hem de çöplükler üzerindeki baskıyı azaltacaksınız. Bu arada tüm bunlarla birlikte kahvenizi dışarıda içmek için bir karton bardak yerine termos alabilir ve ömür boyu kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda bahçenize de mükemmel katkılar yapmış olursunuz. Hatta cildinizi güzelleştirebilir ve güzel bir biftek ızgara yapabilirsiniz. Öyleyse uygulamaya başlayın ve suçluluk duygusu duymadan kahve içmenin tadını çıkarın.

İlgili İçerikler

Yaz İçin İdeal Serinletici Buzlu Kahve Tarifleri blog yazısı için soğuk kahve içeren fotoğraf
Yaz İçin İdeal Serinletici Buzlu Kahve Tarifleri

Bu yazımızda, yaz sıcaklarında serinlemek isteyen kahve severler için buzlu kahve yapmanın iki temel yöntemini ele alıyoruz: sıcak suyla ve soğuk suyla demleme. Her iki yöntemin de kahvenin aroması ve lezzeti üzerindeki etkilerini keşfedin ve KahveBi'nin uzman ipuçlarıyla ideal buzlu kahvenizi hazırlayın!

Yaz Sıcağında Kendinize Getirecek Dondurmalı Tarifler
Yaz Sıcağında Kendinize Getirecek Dondurmalı Tarifler
Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte serinlemenin ve günün stresinden uzaklaşmanın en lezzetli yollarını arıyorsanız, dondurmalı tariflerimiz tam size göre! İster evinizde, ister piknikte ya da plajda, bu soğuk lezzetler hem damak tadınıza hitap edecek hem de sıcaklarda serinlemenizi sağlayacak. KahveBi olarak, kahve ve dondurmanın eşsiz uyumunu sunan, yaz günlerinizi şenlendirecek birbirinden özel dondurmalı tariflerle sizi serinletmeye hazırız. Affogato’dan soğuk kahve kombinasyonlarına kadar, içinizi serinletecek birçok tarifi keşfetmeye hazır mısınız?
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası

  KahveBi ekibi olarak sizler gibi kahve tutkunlarının ve profesyonellerin Haziran ayında buluşabileceği 6. Coffex İstanbul Kahve Fuarını tanıtmaktan büyük...

Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci
Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci

Bir kilogram kavrulmuş kahve için kaç kilogram kahve meyvesi gerekir?   Dünya üzerinde günde 8 milyon tondan daha fazla kahve...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş