Skip to content

⭐5000₺ Üstü Sepete 250₺ İndirimi Kaçırma ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Bialetti New Brikka 4 Cups

Sale price   1.699,00 TL Regular price   2.019,00 TL

Bialetti New Brikka 2 Cups

Sale price   1.429,00 TL Regular price   1.599,00 TL

Bialetti Moka Pot Metal Express 3 Cup

Sale price   969,00 TL Regular price   1.149,00 TL
Moka Pot vs. Espresso Makinesi: Artılar ve Eksiler - kahvebi

Moka Pot vs. Espresso Makinesi: Artılar ve Eksiler

Profesyonel bir barista bu soruya yüksek ihtimalle espresso makinesi şeklinde cevap verirken, gelenekselci bir İtalyan için bu sorunun cevabı moka pot olacaktır. Aslında her iki yolda da kahveyi basınç kullanarak demliyorsunuz ancak aradaki yüksek bar farkı kahvenin tadını etkileyen en önemli faktör.

Sürekli karşılaştığımız bu soruyu bugün sizinle ele alacağız. Moka Pot ile espresso yapmakla, espresso makinesi ile espresso yapmak arasında ne fark var? Neden uygun fiyatlı bir moka pot yerine espresso makinesi tercih edilir? Bu yazımızda kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Moka Pot ile başlayalım

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Bialetti moka potlar basınç kullanımı temelinde kahve demlerler ancak ortaya çıkan basınç sadece 1-2 bar arasında değişiyor. Bu, çoğu insanın manuel olarak üretebileceğinden daha fazladır, ancak bir espresso makinesininkiyle rekabet etmez. Modern espresso makineleri 8-10 bar basınç kullanarak demlenir. Bu, makineye bağlı olarak bir moka potunun basıncının 5-10 katıdır.Moka potların demlediği kahve güçlüdür ve gerçek bir espresso makinesine sahip olmadan espressoya ulaşabileceğiniz kadar yakındır, ancak tanım gereği, bu gerçek espresso değildir.

Moka pottan çıkan kahve, tipik olarak pour over yöntemi ile demlenen kahveden 2-3 kat daha konsantredir. Yoğun, sert ve ağır bir gövdesi var. Demleme işlemi ortaya acı kahve çıkmasına sebep oluyor. Ancak, Moka pot ile kahve dengeli ve tatlı olabilir, tabii bu noktada kullandığınız kahvenin öğütülmeli ve kullandığınız ateşin derecesi ve süresi de tadını değiştiren önemli faktörler.

Moka Pot'un Artıları ve Eksileri

Basit, ucuz ve çoklu porsiyon. Metalik tat, krema yok, tat her zaman aynı olmaz.

Artılar

Moka pot ile espresso demlemek espresso makinesine göre daha basit bir işlemdir. Kullanımı kolaydır ve işin çoğunu sizin için yapar. Moka potun kapasitesine bağlı olarak, aynı anda 4 kişilik espresso demeyebilirsiniz. Diğer yandan bir espresso makinesi göre fiyatı oldukça ucuzdur. Şık ve portatif tasarımı sayesinde sadece evde değil, doğada da kullanabilirsiniz.

Eksiler

Moka potlar, suya düşük basınç uyguladıkları için zayıf bir ekstraksiyona sahiptir. Bunun sonucunda kremasız ve acı bir espresso elde edersiniz. Her yaptığınızda, maruz kaldığı ısının derecesi ve süresine bağlı olarak farklı tatlar elde edersiniz. Bu, espressonun tadını büyük ölçüde değiştirecektir. Diğer bir dezavantajı ise alüminyum Moka pot kullanıyorsanız metalik bir tada sahip olabilmesidir. Bazıları paslanmaz çeliktir, bu da kahvenin metalik bir renk tonu potansiyelini ortadan kaldırır.

Peki ya espresso makinesi?

Espresso makineleri tipik olarak daha karmaşık ve pahalıdır, ancak yüksek kaliteli modeller profesyonel kalitede espresso elde etmenizi sağlar. Bu makineler, yüksek basınçlı sıcak suyu sıkıca yerleştirilmiş kahvenin arasından itmek için pompalar kullanır. Modele bağlı olarak, tamperınızı sıkıştırmanız ve çekimi kendiniz zamanlamanız gerekebilir.Karşılaştırıldığında, bir espresso makinesi çok daha karmaşık bir kahve yapma aparatıdır. Moka pot suyu ısıtmak için ocaktan başka bir şey kullanmazken, bir espresso makinesi espresso yapmak için motorları, ısıtma elemanlarını ve elektronikleri kullanır.

Espresso makinesi nasıl çalışır?

Bir espresso makinesinin üç ana bileşeni vardır. Su kazanı, grup başlığı ve portafiltre. Su kazanı bağımsızdır ve tahmin ettiniz gibi su kaynatıp basınç oluşturur. Grup başı, portafiltreden itilen su akışını ve basıncını kontrol eder. Son olarak, sıkıştırılmış bir disk içinde öğütülmüş kahvenizi tutan saplı bir sepet olan portafiltre.

Espresso makinesinin artıları ve eksileri

Bol krema, tutarlı tat, kaliteli espresso. Pahalı, fazla bakım ihtiyacı, ustalaşmak zor.

Artıları

Evde espresso makinesi kullanmanın önemli bir faydası vardır ve bu da espressonun kalitesidir. Bu makineler, daha yoğun, daha zengin bir espresso oluşturabilen daha yüksek miktarda basınç kullanır. Çoğu kaliteli espresso makinesi, kullanıcının zaman, sıcaklık ve basınç gibi değişkenler üzerinde kontrol sahibi olmasını sağlar. Makine, bu değişkenleri sizin için tutarlılıkta kontrol eder.

İyi bir espresso makinesi ile lezzetli, zengin bir krema da üretebilirsiniz. Bu aromatik köpük tabakası, bir espresso shot'ın önemli bir bileşeni olarak kabul edilir.

Eksileri

Bu makineler moka potlarla karşılaştırdığımızda önemli ölçüde daha pahalıdır. Ayrıca, satın aldığınız modele bağlı olarak çalışma açısından büyük farklılıklar gösterebilirler, bu nedenle her makineyi öğrenmek için zaman harcamanız gerekir. Espresso makineleri, espresso sanatında ustalaşmak daha fazla pratik gerektirir. Diğer dezavantajı ise bu makinelerin sık sık temizlik ve bakıma ihtiyaç duymalarıdır.

Son karar

Bu sorunun kolay bir cevabı yok. Her ikisi de güçlü bir fincan kahve demleme anlamında benzer olsalar da moka pot tutarlılık, kalite ve kontrol açısından espresso makinesinin yanına bile yaklaşamaz. Grup başlı valf nedeniyle, zeminin üzerinden ve içinden tutarlı ve sabit bir basınç akışı vardır. Bu, eşit bir ekstraksiyon ve tam bir lezzet üretmeye yardımcı olur. Moka pot ise, acı veya sulu bir tada neden olabilecek basınç kıvamına sahip değildir.

Bir espresso makinesinin tek kusuru, ki bu önemli bir kusurdur, espresso makinelerinin maliyetli olması ve ekstra ekipman ve teknik bilgi gerektirmesidir. Ama gerçek bir espresso istiyorsanız, başka seçeneğiniz yok.

Bence bu iki kahve makinesini karşılaştırmaya çalışmamalısınız. Espresso makinesi espresso yapmak için iyidir ve Moka pot, zaman veya para yatırımı olmadan hareket halindeyken güçlü bir fincan kahve yapmak için iyidir. En çok tercih edilen moka potlar için bu listeye bakın.

İlgili İçerikler

Yaz İçin İdeal Serinletici Buzlu Kahve Tarifleri blog yazısı için soğuk kahve içeren fotoğraf
Yaz İçin İdeal Serinletici Buzlu Kahve Tarifleri

Bu yazımızda, yaz sıcaklarında serinlemek isteyen kahve severler için buzlu kahve yapmanın iki temel yöntemini ele alıyoruz: sıcak suyla ve soğuk suyla demleme. Her iki yöntemin de kahvenin aroması ve lezzeti üzerindeki etkilerini keşfedin ve KahveBi'nin uzman ipuçlarıyla ideal buzlu kahvenizi hazırlayın!

Yaz Sıcağında Kendinize Getirecek Dondurmalı Tarifler
Yaz Sıcağında Kendinize Getirecek Dondurmalı Tarifler
Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte serinlemenin ve günün stresinden uzaklaşmanın en lezzetli yollarını arıyorsanız, dondurmalı tariflerimiz tam size göre! İster evinizde, ister piknikte ya da plajda, bu soğuk lezzetler hem damak tadınıza hitap edecek hem de sıcaklarda serinlemenizi sağlayacak. KahveBi olarak, kahve ve dondurmanın eşsiz uyumunu sunan, yaz günlerinizi şenlendirecek birbirinden özel dondurmalı tariflerle sizi serinletmeye hazırız. Affogato’dan soğuk kahve kombinasyonlarına kadar, içinizi serinletecek birçok tarifi keşfetmeye hazır mısınız?
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası

  KahveBi ekibi olarak sizler gibi kahve tutkunlarının ve profesyonellerin Haziran ayında buluşabileceği 6. Coffex İstanbul Kahve Fuarını tanıtmaktan büyük...

Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci
Kavrulmuş Kahve Üretimi: Kahve Meyvesinden Kahve Çekirdeğine Dönüşüm Süreci

Bir kilogram kavrulmuş kahve için kaç kilogram kahve meyvesi gerekir?   Dünya üzerinde günde 8 milyon tondan daha fazla kahve...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş