Skip to content

⭐5000₺ Üstü Sepete 250₺ İndirimi Kaçırma ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Ruby çikolata neden pembe? Katkı maddesi ve meyve yok! - kahvebi

Ruby çikolata neden pembe? Katkı maddesi ve meyve yok!

Ruby çikolata klasikleşmiş bitter, sütlü çikolata ve beyaz çikolata tatlarının ardından hayatımıza giren ve pembe rengiyle ön plana çıkan dördüncü tür çikolatadır. Rengiyle olduğu kadar tadıyla da diğer çikolatalardan ayrılmaktadır. Gelin birlikte ruby çikolatanın ortaya çıkış hikayesine ve ruby çikolata neden pembe göz atalım!

2017'de İsviçreli Barry Callebaut firması 13 yıl süren araştırmaları sonucunda çikolatada devrim yaratacak bir ürün keşfettiğini açıkladı. Ruby çikolatanın tanıtımı, Eylül 2017'de Şangay'da yapıldı ve burada ilk kez, zaten bilinen çeşitlere (bitter, sütlü ve beyaz) katılan 4. çikolatanın tadına bakıldı.

Ruby çikolata neden pembe?

Dünya'da yalnızca Güney Amerika'da Brezilya ve Ekvador'da, Afrika'da ise Fildişi Sahili'nde yetişen ruby kakao meyvelerinden gelen, gizli bir dönüşüm sürecinden geçen ve çikolataya dönüşen bu çekirdeğin temel özelliği doğal olarak sunduğu pembe renktir. Pembe rengi elde etmenin sırrı doğru çekirdekleri seçmekte yatar ve özenle seçilen ruby kakao çekirdeğinin özel olarak işlenmesiyle elde edilir.

Kendine özgü doğal renk ve tadını fermente edilmemiş ruby kakao çekirdeklerinden alan çikolata ağızda hafif asit notaları ile yoğun meyvemsi tatlar bırakır. Çikolata gurmesi Argus Kennedy, ruby çikolatasının tadının beyaz çikolata, sütlü çikolata ve ahududunun karışımını andırdığını ve ağızda hem tatlı hem de ekşi bir tat bıraktığını belirtir.

Ağızda bıraktığı ekşi tadın yoğun kırmızı meyveleri anımsatması ve bu tadın hiç bir aroma kullanılmadan doğal yollarla elde edilmesi ruby çikolatayı özel kılar.

Günümüzde birçok firma ruby çikolata kullanarak çeşitli ürünler piyasaya sürmektedir. Siz de ruby çikolata kullanarak yeni lezzetler keşfetmek isterseniz Hepsiburada ve Trendyol üzerindeki mağazalarımıza göz atabilirsiniz. 

Yakut çikolata adıyla da biliniyor

Rengini meyvelerinden veya katkı maddelerinden alıyormuş gibi görünse de aslında içeriğinde herhangi bir katkı maddesi veya meyve bulunmuyor. Tamamen kakao çekirdeklerinin içinde bulunan pigmentler sayesinde pembe çikolata ortaya çıkıyor. Bu harika çikolatanın diğer bir adı da yakut çikolata olarak bilinmektedir. Çekirdekler, fermantasyon ve kurutma gibi pek çok işlemlerden geçtikten sonra pembe renkli bir toz elde ediliyor ve ardından çikolata dönüşüyor.

Peki ya tadı? Pembe çikolatanın tadı efsane!

Ruby hakkında en çok merak edilenlerden birisi de kesinlikle tadı olmuştur. Sütlü, bitter veya beyaz çikolatada o alışık olduğumuz yoğun kakao tadı yok. Ruby tadanlar genellikle bu çikolata hakkında onun tatlı bir çikolata olmadığını söylemektedir. Bu özelliği ise bu çikolata türünü bambaşka bir yerde konumlandırıyor.

Henüz denemeyenler için tadını tarif edecek olursak; hafif ekşimsi, orman meyveli ve inanılmaz lezzetli olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili İçerikler

Kahve ile Yapılabilecek Cilt Maskesi Tarifleri
Kahve ile Yapılabilecek Cilt Maskesi Tarifleri
Kahve, sabahları enerjimizi arttıran bir içecek olmanın ötesinde, cilt bakımında da mucizevi faydalar sunar. Antioksidanlarla dolu olan kahve, cilt yenilenmesinden yaşlanma karşıtı etkilere kadar pek çok avantaj sağlar.
Yaz İçin İdeal Serinletici Buzlu Kahve Tarifleri blog yazısı için soğuk kahve içeren fotoğraf
Yaz İçin İdeal Serinletici Buzlu Kahve Tarifleri

Bu yazımızda, yaz sıcaklarında serinlemek isteyen kahve severler için buzlu kahve yapmanın iki temel yöntemini ele alıyoruz: sıcak suyla ve soğuk suyla demleme. Her iki yöntemin de kahvenin aroması ve lezzeti üzerindeki etkilerini keşfedin!

Yaz Sıcağında Kendinize Getirecek Dondurmalı Tarifler
Yaz Sıcağında Kendinize Getirecek Dondurmalı Tarifler
Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte serinlemenin ve günün stresinden uzaklaşmanın en lezzetli yollarını arıyorsanız, dondurmalı tariflerimiz tam size göre!
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası
Coffex İstanbul Kahve Fuarı: Kahve Tutkunlarının ve Profesyonellerinin Buluşma Noktası

  KahveBi ekibi olarak sizler gibi kahve tutkunlarının ve profesyonellerin Haziran ayında buluşabileceği 6. Coffex İstanbul Kahve Fuarını tanıtmaktan büyük...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş