Skip to content

⭐ Orijinal ve Garantili Ürünler ⭐ Aynı Gün Teslimat ⭐

Evde Pour Over demleme yöntemi ile harikalar yaratın!

Evde Pour Over demleme yöntemi ile harikalar yaratın!

Evde Pour Over ile demleme yaparken harikalar yaratmak istiyorsanız arkanıza yasalanın ve talimatları yerine getirin. Bu yazımızda evde Pour Over demlemenin inceliklerine değineceğiz.

Kahvebi bünyesinden edinebileceğiniz tüm kahveler Arabica'dır. Peki bu ne anlama geliyor? Pour Over demleme yöntemi, üçüncü nesil kahvecilik ile birlikte giderek popülerleşmeye devam ediyor. Daha lezzetli ve aromatik kahveler demlemenizi sağlayan Pour Over, çiçeksi tatlara sahip kahveler ile birlikte harika bir uyum içerisindedir. Arabica kahvelerin farkını daha iyi anlamak istiyorsanız daha önce hazırladığımız bu mükemmel rehbere bir göz atmanızı öneririz.

Pour Over nedir?

Pour Over üçüncü nesil ile birlikte giderek yaygınlaşan bie demleme yöntemidir. Kahve demleme işleminin yavaş yavaş gerçekleştiği bu damlatma yönteminde, birbirinden farklı ekipmanlar kullanabilirsiniz. Ancak sistem aşağı yukarı olarak aynı çalışır.

Bu demleme yöntemi damlama ile demleme ya da kahve üstü su dökme ismiyle de bilinmektedir. Evde bir fincan kahve demlemenin en basit yollarından biri olan Pour Over, daha yavaş ve daha zahmetli gibi gözükse de sunduğu lezzeti düşündüğümüzde emeklerinizin karşılığını alacağınızı garanti edebiliriz. Kahve içmeyi ritüel haline getirmiş kişiler, yenilikçi kahve ekipmanları ile kahve dünyasının sunduğu yenilikleri çoktan deneyimlemeye başladılar bile. Peki bu konuda yeniysek neresinden nasıl başlayacağız?

Pour Over ile demleme yaparken dikkat etmeniz gereken bazı detaylar var. Taze kahve, temiz su, doğru ekipmanlar, doğru sıcaklık. En doğru demleme için belirteceğimiz detayların başını bu dörtlü çekiyor.Evde Pour Over demlerken kullanabileceğiniz geleneksel kahve demleme ekipmanları arasından seçiminizi yapın. Hario V60 Dripper, Chemex veya Origami gibi ekipmanlar, damlama yöntemi ile kahve demlemek için başvurabileceğiniz temel ekipmanlardandır. En popüler ve işlevsel olan bu ekipmanlar arasından seçimimizi yaparak devam ediyor.

Bu ekipmanların çalışma tarzı aşağı yukarı birbirine benzer. Mikro oynamalar olsa da demleme sonrasında genellikle benzer ve lezzetli sonuçlar alırsınız.

Elektrikli su ısıtıcılar, iyi bir Pour Over demleme için ihtiyaç duyabileceğiniz ekipmanların başında gelmektedir. Ancak o kadar da vazgeçilmez değil. Zamandan tasarruf etmek ve su akışının hızını kontrol etmek için birbirinden özel elektikli su ısıtıcısı modellerine göz atabilirsiniz. Elektrikli ısıtıcılar demleme esnasında kahvenin aromasını en iyi şekilde almanız için gerekli olan ideal sıcaklıktaki suyu elde etmenizi sağlar.

Daha düşük bütçeli ürünlere yönelmek istiyorsanız server yani sürahi sahibi olabilirsiniz. Böylelikle dış kaynaklardan ısıttığınız suyun ideal sıcaklığa geçiş sürecinde sürahiyi kullanabilir, akış hızını şık ve konforlu bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Pour Over Kahve Nasıl Yapılır?

Pour Over ile kahve demlemek, otomatik makinelere göre çok daha zahmetli gözükebilir. Ancak alıştıktan sonra bu süreç hiç koymamaya başlıyor. Aksine keyif veriyor! Pour Over ile kahve demlemek sadece lezzetli kahvelere ulaşmanızı sağlamıyor, arkadaşlarınıza hava atmak için de gerekli ortamı sağlıyor. "Yok ben gösteriş sevmiyorum" diyorsanız işlevsellik bakımından hiçbir soru işareti olmadığı için, her anlamda tatmin olacağınızı taahhüt edebiliriz.

Pour over kahve nasıl yapılır sorusunun cevabını adım adım vereceği. Böylelikle demleme sürecinde nelere dikkat ediyor, nasıl demliyoruz gibi soruların cevaplarına detaylı olarak erişebileceksiniz. Kafanıza takılan, sormak istediğiniz tüm konu başlıkları için yorumlar kısmını kullanabiliriz. Intagram'a da bekleriz.

Adım 1- Hazırlık Süreci

Kahve demleme sanatınızı mükemmelleştirmek ve kahve demleme ekipmanınızın nasıl kullanılacağını öğrenmek için bu adımları izlemeniz yeterli. Demleme suyunuzu kaynatın ve seçtiğiniz önceden ısıtılmış bir su ısıtıcısına aktarın. Bu sırada kağıt kahve filtresini demleyicinin içine koyun ve sıcak suyla ıslatın. Bu, kağıt tadından kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda kahve demleme ekipmanınızı da önceden ısıtmanızı sağlar.

Unutmayın ki ısı, ekstraksiyon söz konusu olduğunda en büyük kahve katilidir! İyi bir demleme için sıcaklığın en iyi şekilde kontrol altında tutulması gerekir.

Adım 2 - Kahve Ölçüsünü Ayarlama

Kahve demlerken ne kadar kahve kullanmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Ancak internet üzerinden yapacağınız kısa bir araştırma ile demleme yönteminize uygun olarak ne kadar kahve kullanmanız gerektiğini gösterecek kaynaklara kolayca erişebilirsiniz. Peki en doğru ölçüyü nasıl ayarlarız?

Kahvede en iyi diye bir kavram yoktur. Evet, nitelikli, kaliteli ve daha lezzetli kahve çekirdeklerine ulaşmak mümkün. Fakat iş demlemeye geldiğinde mikro oynamalar olabilir. Yani kendiniz için mükemmeli bulmak için her demlemede sayılar ile biraz oynamanın hiçbir zararı yoktur. Aksine belki de daha çok hoşunuza gidecek bir kahve demleyebilirsiniz. Başlangıç için yaklaşık 240 ml. su için 15 gram kalın ayarda çekilmiş kahve kullanabilirsiniz.

Adım 3- Çiçeklenme sürecine saygı gösterin

Kahve demlemeden önce öğütülmüş kahve çekirdeklerinizi hafifçe ıslatmalısınız. Islattıktan sonra 30 saniye kadar beklemeli, demleme işlemini sürdürmelisiniz. Tüm kahvenin iyice ıslandığından emin olun. 30 saniye sonra kahvenizi demlemeye devam edebilirsiniz. Bu işlemin diğer bir adı da "ön demleme"dir. Ön demleme işlem sayesinde kahve içindeki gazlar ve yumuşatıcı yağlar salınır, ekstraksiyon salınım süreci başlar.

Adım 4 - Demleme vakti!

Çiçeklenme için 30 saniye bekledikten sonra kahvemizi demlemeye başlıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken ince bir detay var. Yavaş ve dairesel hareketler ile suyu eklemelisiniz. Taze öğüttüğünüz kahve çekirdeklerinin köpüğünün verdiği mutluluğu hissedin ve yavaş yavaş su ekleyerek demlemeyi tamamlayın.

Adım 5 - Keyfini çıkarın

Suyun akışı yavaşlayana kadar bekleyin. Kağıt filtreyi çöpe atın ve kahvenizi servis edin. Demleme ekipmanlarınızı sudan geçirmeyi unutmayın. Bir sonraki demlemelerde de aynı keyfi sürmek için durulamaya 10 saniye ayırmak zor gelmemeli.

Artık evde Pour Over yöntemi ile demleme yapmak için gerekli tüm adımları biliyorsunuz. Deneyimlerinizi yorumlarda paylaşabilir, diğer kahve severlerin deneyimlerinizden faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun! Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

İlgili İçerikler

Agnieszka Rojewska
Dünya Barista Şampiyonu Rojewska'nın sırlarını keşfedin

Bu yazımızda, özellikle 3. nesil kahve ekipmanları konusunda dünyanın en çok tercih edilen markalarından biri olan Hario ile eski Dünya Barista Şampiyonu Agnieszka...

otomatik kahve değirmeni
Kahve deneyiminizi tamamlayan otomatik kahve değirmeni modellerini keşfedin

Kahvenin lezzeti ona verdiğiniz emekten gelir. Tüm kahve düşkünlerinin kahveyle ilgili en sevdiği şeylerden biri -lezzetinden sonra- kahve çekirdeğini seçme,...

V60 kahve demleme sanatı
V60 kahve demleme sanatı

Tüm kahve severler bilir ki V60 kullanmanın zevki ve demlenen kahvenin tadı eşsizdir. Doğru ekipman kullanımı, kahve ve su kullanımı...

Kahve Demleme Setleri: Mükemmelliğini yakalayın!
Kahve Demleme Setleri: Mükemmelliğini yakalayın!

Kahvenin kadim serüveni ve lezzetli yolculuğu yetiştirilmesinden evlerimize, fincanlarımıza ulaşana kadar süren deneyimler bütünüdür. Pek çok kahve sever bu sürece...

Sepetim

Sepetiniz şu anda boş